Pulp & Beyond keräsi alan ammattilaiset saman katon alle 9.-12.4.2024

19.4.2024

Uusi konsepti sai kiitosta, PI:n 110-vuotista taivalta juhlistettiin tapahtuman yhteydessä

Metsäteollisuuden kansainvälisen PulPaper-tapahtuman jalanjäljillä jatkava Pulp & Beyond -konferenssi ja tapahtuma järjestettiin Helsingin Messukeskuksessa 9.-12.4.2024. Tapahtumakokonaisuuden yhteydessä juhlittiin myös PI:n 110-vuotista historiaa cocktailtilaisuuden merkeissä sekä järjestettiin PI:n vuosikokous. Lisäksi samalla viikolla Messukeskuksessa järjestettiin kemian- ja bioteollisuuden ChemBio Finland 2024 sekä kemikaaliturvallisuuden Helsinki Chemicals Forum. Kokonaisuudessa vieraili yli 8000 henkilöä ja osallistui lähes 300 näytteilleasettajaa. Tapahtumakokonaisuus järjestetään seuraavan kerran 15. – 16.4.2026 Helsingin Messukeskuksessa. Lue lisää tapahtumakokonaisuuden tunnelmista.

Korkeatasoinen konferenssi ja illalla malja 110-vuotiaalle PI:lle

Tapahtumaviikon käynnisti tiistaina 9.4.2024 Pulp & Beyond -konferenssi, jossa kuultiin huippuasiantuntijoiden puheenvuoroja metsäteollisuuden roolista vastuullisen ja kestävämmän tulevaisuuden edistämisessä eri näkökulmista. Kansainvälinen konferenssi keräsi erittäin suuren, yli 300 hengen yleisön. Konferenssi toteutettiin nyt ensimmäistä kertaa omana päivänään ennen näyttelyä, ja osallistujat kiittelivät mahdollisuutta keskittyä paremmin ohjelman sisältöön. Tiistaipäivän kruunasi illalla järjestetty PI 110 vuotta -cocktailtilaisuus, joka keräsi noin 450 jäsentämme ja kutsuvierasta juhlistamaan Puunjalostusinsinöörien kunniakasta historiaa. Lisäksi cocktailtilaisuuden lomassa PI palkitsi kolme alan ansioitunutta asiantuntijaa: Lampén-mitali yhdistyksen toimialalla suoritetusta ansiokkaasta, laaja-alaisesta teknisestä ja tieteellisestä työstä myönnettiin TkT, professori Ali Harlinille ja yhdistyksen ansioplaketit yhdistyksen toimialalla suoritetusta ansiokkaasta työstä TkT Ulla Häggblomille ja TkT Petri Vasaralle.

Kongressin avauspaneeli. Kuva: Petri Mast
Vas: Petri Vasara, Ulla Häggblom, Ali Harlin. Kuva: Petri Mast

Keskiössä uusi vastuullisempi ja tehokkaampi konsepti

Pulp & Beyond 2024 -näyttely ja -tapahtuma avattiin keskiviikkoaamuna juhlallisin menoin. Uusitulla näyttelyalueella ja tapahtumakonseptissa panostettiin vastuullisuuteen ja kierrätettävyyteen. Näyttely oli tänä vuonna kansainvälisempi kuin koskaan houkutellen paikalle lähes 100 kansainvälistä yritystä. Keskiviikkona huipentui myös Startup-kilpailu, jossa kolmesta finalistista voittajaksi julistettiin Aisti, joka palkittiin Messusäätiön lahjoittamalla 10 000 euron palkinnolla. Ensimmäinen tapahtumapäivä päättyi rennoissa rantatunnelmissa Tripla Biitsillä Pulp & Beyond Beach Partyssa.

Yksi Aistin perustajista ja COO
Antti Fredrikson. Kuva: Jari Häkönen

Uusittu näyttelykonsepti keräsi kiitosta. Kuva: Jari Härkönen
PI:n ständillä riitti kävijöitä. Kuva: Jari Härkönen

Jyrki Ovaska PI:n kunniajäseneksi

Torstaiaamuna pidettiin PI:n vuosikokous, jossa käsiteltiin yhdistyksen sääntömääräiset asiat, ml. vuoden 2023 vuosikertomus ja tilinpäätös, henkilövalinnat ja jäsenasiat, stipendit ja tunnustuspalkinnot. Yhdistyksen uudeksi kunniajäseneksi valittiin merkittävän uran metsäteollisuudessa luonut ja PI:n toiminnassa aktiivisesti mukana ollut DI Jyrki Ovaska. Pulp & Beyond -näyttelyn puolella torstai oli suunnattu erityisesti opiskelijoille. Employer of the Future -teemapäivä houkutteli paikalle ennätysmäärän opiskelijoita eri korkeakouluista ympäri Suomen.

Jyrki Ovaska ja PI:n hallituksen puheenjohtaja Pia Nilsson. Kuva: Jari Härkönen

Viikon lopuksi uutta oppimaan Keski-Suomeen ja Ruotsiin

Tapahtumaviikko huipentui kahteen ekskursioon alan ammattilaisten suunnatessa Keski-Suomeen ja tulevaisuuden osaajien Tukholmaan. Jyväskylän seudulle suuntautuneen ekskursion aikana ammattilaiset vierailivat Metsä Groupin Äänekosken biotuotetehtaalla, VTT:n pilottikeskuksessa sekä Suzanon, Spinnovan ja Woodspinin tehtaalla. Opiskelijat puolestaan matkustivat laivalla perjantaipäiväksi Tukholmaan ja pääsivät vierailemaan AFRY:n pääkonttorilla Solnassa ja Stora Enson uusien biomateriaalien innovaatiokeskuksessa Sicklassa.

Ekskursiolla VTT:n pilottilaitoksella. Kuva: VTT
Opiskelijaexcun ryhmä Tukholmassa. Kuva: PI

PI haluaa kiittää kaikkia jäseniä, kumppaneita, vierailijoita, puhujia ja näytteilleasettajia menestyksekkäästä ja mieleenpainuvasta viikosta! Nähdään näissä kansainvälisissä merkeissä jälleen kahden vuoden kuluttua 15.-16.4.2026!