Afterwork Kemiran kanssa

Tervetuloa Kemiran ja Puunjalostusinsinöörit (PI) ry:n järjestämään Afterwork-tilaisuuteen tutustumaan Kemiran uuteen innovaatiokeskukseen Espoossa sekä kuulemaan ajankohtaisia puheenvuoroja innovaatioista, yhteistyöstä ja puupohjaisten ratkaisujen tulevaisuudesta.

Aika: 7.9.2026 klo 15:30 - 18:30

Paikka: Kemiran Innovaatiokeskus, Malleniuksenkatu 1, Espoo
 

Kemiran vastavalmistunut innovaatiokeskus on Espoon Finnoossa EriCa Green Chemistry Parkin sydämessä. Uudessa innovaatiokeskuksessa jatkuu yli 50 vuotta samalla paikalla tehty kemian alan tutkimustyö; nyt ympäristössä, joka yhdistää R&D-osaamisen moderniin, kestävään suunnitteluun. Uusissa tiloissa 150 Kemiran asiantuntijaa kehittää uusiutuvia ratkaisuja vedenkäsittelyyn ja kuitupohjaisten tuotteiden valmistukseen – ratkaisuja, jotka vähentävät ja korvaavat muovia pakkauksissa, säästävät vettä, energiaa ja raaka-aineita ja edistävät kiertotaloutta. EriCa Green Chemistry Park tarjoaa ainutlaatuisen ympäristön tälle työlle: ekosysteemin, joka kokoaa yhteen alan johtavat toimijat, startupit ja tutkimuslaitokset edistämään kestävää kehitystä ja yhteistyötä.

Tilaisuudessa kuulet kiinnostavia puheenvuoroja tutkimuksesta, innovaatioista ja yhteistyön merkityksestä uusien ratkaisujen kehittämisessä. Esittelykierroksella pääset tutustumaan Kemiran tutkimus- ja innovaatiotoimintaan, eri asiakassegmenttien tarpeisiin ja uusien laboratoriotilojen suunnitteluun ja tilojen rakentamisprojektiin. Tilaisuuden päätteeksi on mahdollisuus verkostoitua muiden alan ammattilaisten kanssa.

Tilaisuus on maksuton ja kaksikielinen (suomi ja englanti).
 

Ilmoittautumiset 1.9.2026 mennessä TÄSTÄ    HUOM! Tilaisuus on tällä hetkellä täynnä, mutta jonoon voi ilmoittautua.
 

OHJELMA

15:30   Saapuminen ja kahvit

16:00  Tilaisuuden avaus
            Antti Lindqvist, toimitusjohtaja, Puunjalostusinsinöörit ry   

16:10   Esitykset

            Keynote: Innovation as a driver for growth and change (Slides in English, Presentation in English)
            Sampo Lahtinen, EVP, Research & Innovation, Kemira

            Towards a more functional innovation ecosystem:
             Opportunities and challenges of commercialising wood-based innovations in Finland

            (Slides in English, Presentation in Finnish)
             Jatta Mikkanen, Thesis worker, PI-Finnish Forest Products Engineers’ Association

            Innovation through collaboration (Slides in English, Presentation in Finnish)
             Lydia Teräsvuori-Sirkkanen, Manager, Water & Energy, Research & Innovation, Kemira

17:00   Laboratoriokierros

18:00   Verkostoitumista

18:30   Tilaisuus päättyy
 

Lisätietoja Natalia Musinalta, natalia.musina(a)puunjalostusinsinoorit.fi, puh. +358 40 558 7905.

Tapahtuma on jo alkanut ja ilmoittautuminen tapahtumaan on päättynyt.

Ajankohta

7.9.2026 15:30 – 7.9.2026 18:30

Paikka

Kemiran innovaatiokeskus, Espoo

Hinta

maksuton / free of charge