Katja Metsäranta PI:n puheenjohtajaksi ja muita vuosikokousuutisia

10.5.2021

PI:n vuosikokous järjestettiin Virtual pre-PulPaper-tapahtuman yhteydessä Helsingin Messukeskuksesta etäkokouksena. Kokouksessa käsiteltiin sääntöjen §7:n mukaiset asiat sekä käsiteltiin syyskokouksessa 1. kerran hyväksytty sääntömuutosehdotus ja päätettiin uudesta äänestys- ja vaalijärjestyksestä. Nyt hyväksytyn sääntömuutosehdotuksen myötä hallitus voi jatkossa päättää etäosallistumisen mahdollistamisesta PI:n yleiskokouksiin ja yhdistyksen uusi englanninkielinen nimi: Finnish Forest Products Engineers' Association hyväksyttiin.

Vuosikokouksen puheenjohtajana toimi viimeisen kerran pitkään PI:n hallituksessa toiminut ja kolme viime vuotta puheenjohtajan nuijaa heiluttanut Riikka Joukio. Vuosikokous valitsi uudeksi puheenjohtajaksi aiemmin varapuheenjohtajana toimineen Katja Metsärannan. Uutena varapuheenjohtajana aloitti Juuso Konttinen. Uusina jäseninä hallitukseen liittyivät myös Pirita Mikkanen, Lauri Pehu-Lehtonen sekä nuori jäsen Henrik Lindberg, joka aloitti samalla myös Nuorten Forumin puheenjohtajan

PI:n hallituksen uusi puheenjohtaja Katja Metsäranta (vas.) ja väistyvä puheenjohtaja Riikka Joukio sekä toimitusjohtaja Antti Lindqvist (oik.).

Arvopaperilautakunnan uutena puheenjohtajana aloitti Timo Merikallio pitkäaikaisen lautakunnan jäsenen ja aiemman puheenjohtajan Pauli Hännisen jäädessä pois tehtävästä. Stipenditoimikunnan puheenjohtajana jatkaa Kristiina Poppius-Levlin ja klubimestarina Kimmo Pelander.

Kokouksessa vahvistettiin yhdistyksen jäsenmaksut ja päätettiin luopua ylimääräisistä lehden toimituskuluista ulkomaille. Sekä toiminimi- että henkilöjäsenmaksuihin päätettiin tehdä noin kahden prosentin korotus (jäsenmaksut 2021). Samalla myös uudistettiin eläkkeellä olevien jäsenten vapaaehtoisia maksuja. Alkavalla jäsenmaksukaudella astuu voimaan vapaaehtoinen eläkkeellä olevien ja pysyvien jäsenten kannatusjäsenmaksu, joka sisältää Paperi ja Puu-lehden. Uudistuksen tavoitteena on tasapuolistaa jäsenmaksukäytäntöjä (Lue lisää kannatusjäsenmaksusta).

Uusiksi jäseniksi hyväksyttiin 14 uutta vuosijäsentä ja 37 opiskelijajäsentä ympäri Suomen. Uusiksi toiminimijäseniksi liittyivät Chempolis Oy Oulusta ja Herlevi & Co Oy Vaasasta.

Lämpimät onnittelut stipendien ja tunnustuspalkintojen saajille

Kokouksen yhteydessä jaettiin myös opiskelijastipendit, oivallisesti valmistuneen stipendi sekä kaksi tunnustuspalkintoa, C.J. Janssonin palkinto sekä Andritz Oy:n tunnustuspalkinto:

Opiskelijastipendit:

  • Joonatan Julin, Åbo Akademi
  • Oskari Lehtinen, Åbo Akademi
  • Krista Lindqvist, Aalto-yliopisto
  • Vesa Pitkänen, Aalto-yliopisto
  • Veera Turunen, Aalto-yliopisto
  • Matias Viitala, Aalto-yliopisto

 

Oivallisesti valmistuneen stipendi:

  • Ruth Keisala, TAMK

 

C.J. Janssonin palkinto:

  • Xue Zhang artikkelista: “Three-Dimensional Printed Cell Culture Model Based on Spherical Colloidal Lignin Particles and Cellulose Nanofibril-Alginate Hydrogel”
  • Feng Chen artikkelista: “Exploring Large Ductility in Cellulose Nanopaper Combining High Toughness and Strength”

 

Andritz Oy:n tunnustuspalkinto:

  • Emma Kärkkäinen, Aalto-yliopisto diplomityöstä:  “Industrial production of different prehydrolysis kraft dissolving pulp grades”

 

Kokouksen päätteeksi tutustuttiin lyhyesti uuteen digitaaliseen oppimisympäristöön ja kuultiin esitys Material testing and product properties -teeman päätoimittajalta Petteri Maijaselta, ABB.

Kokouksen tallenne on nähtävissä PI:n jäsensivuilla