Syysseminaarissa 2022 ansioplaketein ja stipendein palkitut

16.11.2022

PI:n syysseminaarin yhteydessä järjestetyssä syyskokouksessa esiteltiin yhdistyksen toimintaa ja tapahtumia, käsiteltiin jäsenasiat ja jaettiin stipendejä sekä ansioplaketteja.

Yhdistyksen hyväksi tehdystä arvokkaasta työstä Stenbäck-plaketilla palkittiin KTM, MMM Rainer Häggblom sekä TkL Pauli Hänninen. Yhdistyksen ansioplaketin toimialalla suoritetusta ansiokkaasta työstä saivat TkL Christine Hagström-Näsi ja TkT Markku Hämäläinen.
 (Kuvassa: Rainer Häggblom, Pauli Hänninen, Markku Hämäläinen ja Christine Hagström-Näsi)


50 000 euron arvoisen PIPostdoc- stipendin vastaanotti PhD Most Kaniz Moriam (Aalto-yliopisto) selluloosapohjaisten tekstiilien kierrätyksen tutkimukseen.

Valmet Sustainable Pulping- tunnustuspalkinto erinomaisesta diplomityöstä jaettiin DI Sara Muonalle.

Lisäksi PI:n tutkimusapuraha jaettiin neljälle jatko-opiskelijalle. Tutkimusapurahalla halutaan tukea nuoria tutkijoita metsäteollisuuden alan konferenssimatkoissa ja tutkijavaihdoissa ulkomailla. Apurahan saivat: M.Sc. Elham Khalati (Aalto University), M.Sc. Erfan Kimiaei (Aalto University), M.Sc. Mikko Valkonen (Aalto University) ja M.Sc. Salla Kälkäjä (University of Oulu).
 (Kuvassa: Most Kaniz Moriam, Sara Muona, Erfan Kimiaei ja Mikko Valkonen pääsivät vastaanottamaan palkinnot paikan päällä live-tapahtumassa)


Lämpimät onnittelut kaikille palkituille!